poniedziałek, 14 listopada 2011

Charoset (haroset) - jerozolimska słodycz

Bardzo lubię poznawać nowe smaki. Kuchnię żydowską (jedną z moich ulubionych) wciąż odkrywam na nowo. Jest wyjątkowa. Czy to w jej aszkenazyjskiej czy sefardyjskiej odmianie - zawsze zachwycają mnie połączenia smaków, tak rzadkie w kuchni słowiańskiej. Muszę jednak przyznać, że przygotowanie większości dań wymaga dużej wprawy i stanowi nie lada wyzwanie. Osobiście bardzo lubię wyzwania, zwłaszcza kulinarne. Nie ukrywam, że wśród potraw żydowskich mam swoje ulubione przysmaki. Jednym z nich jest charoset - deser dość łatwy w przyrządzeniu i bardzo smaczny. Przygotowanie zajmuje kilkanaście minut, do czego dochodzi  czas chłodzenia (ja zazwyczaj wkładam deser do zamrażarki, dzięki czemu szybciej jest gotowy - powinien być dobrze schłodzony).
Charoset swą barwą przypomina glinianą zaprawę, wykorzystywaną przez więzionych w Egipcie Żydów. Podawany jest w święto Pesach, upamiętniające wyjście z egipskiej niewoli.
Ten popularny deser bywa także podawany jako dodatek do mięs. Z wołowiną komponuje się naprawdę znakomicie! Jednak proponuję dokonać pewnej zmiany w składnikach, jeśli charoset ma być dodatkiem do mięsa - wówczas zamiast słodkiego wina lepiej dodać półsłodkie.
A jak przygotować charoset?

Potrzebujemy:
- 2-4 jabłka (lepiej, żeby nie były to twarde zielone jabłka)
-garść orzechów włoskich
-garść blanszowanych migdałów (pokruszonych lub w płatkach)
-po garści pokrojonych drobno fig, daktyli, suszonych moreli
-po łyżeczce imbiru, cynamonu, cukru z wanilią
-łyżka miodu
-3-6 łyżek słodkiego czerwonego wina


Jabłka ścieramy na tarce (ja preferuję większe oczka - dzięki nim charoset wygląda ciekawiej), bakalie kroimy. Następnie wszystkie składniki umieszczamy w misce, mieszamy. Jeśli brakuje nam słodyczy, lepiej dodać odrobinę miodu niż dodatkowy cukier. Mieszankę wstawiamy do lodówki lub zamrażarki.

Uwagi: 


-Deser podajemy dobrze schłodzony.
-Jeśli ma wystąpić obok mięsa, wino słodkie proponuję zmienić na półsłodkie, ale nadal czerwone. Dodajemy też nieco więcej imbiru, a mniej cukru. Można też dorzucić rodzynki.
-Można, ale nie trzeba, zalać bakalie odrobiną wina przed dodaniem ich do jabłek
-Dobrze dodać jabłka różnych odmian: słodsze i bardziej winne

Charoset jest prostym deserem. Inne słodkości i dania z kuchni żydowskiej nie są aż tak łatwe, ale zdecydowanie warte zachodu. O nich napiszę jednak następnym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz