środa, 16 listopada 2011

Dla miłośników wina - kiedy białe, kiedy czerwone

Dobre wino do kolacji nie jest złe. Istnieje wiele odmian wina. Każdy chyba wie, że istnieją wina czerwone, białe, wytrawne, słodkie, tanie i drogie itd. Czy jednak wiemy jakie wino podać do jakiego dania? Co pasuje do pasztetu, a co do sałatki owocowej?
Dobrze dobrane wino smakuje lepiej niż przypadkowe. Dużo lepiej. I zapewniam, że przestrzeganie zasad doboru wina nie charakteryzuje wyłącznie snobów!
Zasady te są różne w zależności od kręgu kulturowego - w końcu co kraj, to obyczaj.
Przede wszystkim wina NIGDY nie podajemy do dań, w których jakąkolwiek rolę odgrywa ocet. Z zupami również wino nie najlepiej się komponuje.
Wyobraźmy sobie, że zapraszamy gości na elegancką kolację i zależy nam na tym, by wieczór był perfekcyjny, a  wszystko idealnie do siebie pasowało.
Tak wykwintną kolację powinniśmy zacząć od przekąski. Do przekąsek najlepiej pasują wina wytrawne z lekko gorzkim posmakiem. Pamiętajmy, by było schłodzone!
Dobór trunku do dania głównego jest nieco bardziej skomplikowany.
WINO WYTRAWNE  czerwone:  pasuje znakomicie do potraw z ciemnego mięsa, dziczyzny, dań z dodatkiem grzybów, serów.
białe:  świetnie komponuje się z daniami drobiowymi i rybnymi. UWAGA: podczas wystawnych kolacji często jest podawane czerwone wino wytrawne i nie jest to błędem!
różowe:  owoce morza, wędliny, sery o delikatniejszym smaku, pizza

WINO SŁODKIE  może być uzupełnieniem deserów - powinno być chłodniejsze. UWAGA: wina nie należy chłodzić w zamrażalniku!

Pamiętacie Alexis z "Dynastii" ? Jadała kawior i popijała go szampanem - zgodnie z zasadą. Do kawioru podajemy szampana. Do kawy natomiast podajemy koniak lub likier - moim ulubionym jest Grand Marnier. Zwyczaj pijania kawy z tym właśnie słodkawym trunkiem przywiozłam z Paryża.

Wina półwytrawne i półsłodkie mają łagodniejszy smak niż wytrawne i słodkie i ja osobiście lubię właśnie takie. Nie ma co do nich jednoznacznych reguł.
Madera, malaga, marsala, porto i sherry to również wina, pochodzące z grupy win wzmacnianych - czyli z dodatkiem mocniejszego alkoholu. Podobnie jak wina tradycyjne zyskują na jakości z wiekiem. 

Pamiętajmy, że wino, pite w niewielkich ilościach, dobrze wpływa na stan zdrowia (zwłaszcza wino czerwone) i na stan ducha. Mimo, że podczas posiłków stanowi znakomity i cenny dodatek, weźmy pod uwagę, że to jednak alkohol i jak wszystko, co pite bez umiaru, może zaszkodzić...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz